Čo sú výškové práce?
Za prácu vo výške a nad voľnou hĺbkou sa považuje práca a pohyb pracovníka, pri ktorom je ohrozený pádom z výšky, do hĺbky, prepadnutím alebo zosunutím. Nad 1,5 m, je možné pracovať iba z pevných a bezpečných pracovných podláh.
Kto pracuje vo výškach?
Práce vo výškach vykonávajú výškoví špecialisti, ktorí sú skúsení, nemajú problém s výškou a absolvovali školenia a prehliadky:
- bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (§7, zákon 124/2006 Z.z.)
- práci vo výške (obnovuje sa 1x za rok) §9, ods. 2, 374/1990 Zb.
- lekársku prehliadku pre prácu vo výške – §9, ods. 5 a 6, 374/1990 Zb.
Kedy sa práce vo výškach realizujú horolezeckou technikou?
Horolezecká technika sa využíva na ťažko dostupných miestach a tam, kde z technických alebo ekonomických príčin nie je možné využiť lešenie, plošiny, prípadne iné mechanizácie.
Práce vo výškach s použitím horolezeckej techniky šetria čas a náklady!
Kde všade sa dá použiť horolezecká technika?
Horolezecká technika sa dá používať skoro vo všetkých prípadoch prác vo výškach, ak je možný prístup výškového špecialistu k miestu výkonu prác. Možnosti prístupu horolezeckou technikou sa delia na :
- vertikálny prístup „zlaňovaním“ – pri vertikálnom prístupe si pracovník vytvorí štandovací bod nad miestom, kam je potrebné sa dostať a pomocou hlavného a istiaceho lana zlaní na potrebné miesto, táto technika sa využíva pri vertikálnych plochách napr. výškove komíny, paneláky, fasády domov, okná a presklené plochy budou, steny výrobných hál, vysoké konštrukcie. skalné steny atd…
- vertikálny prístup „žumarovaním“ – žumarovanie je podobný prístup ako zlaňovanie, ale s pomocou špeciálnych pomôcok (žumarov) sa pracovník pohybuje smerom hore. Nevýhoda je, že výstupové lano musí byť vopred spustené a výstup je aj fyzicky náročný. Táto technika sa využíva pri technicky náročných konštrukciách a v prípadoch, kedy nie je možné použiť metódu zlaňovania napr. vodojemy. stromy, previsy, rôzne stožiare a konštrukcie atd…
- horizontálny prístup „slučkovaním“ – pri horizontálnom prístupe slučkovaním sa pracovník vyvesí do slučiek a postupným prepínaním slučiek sa premiestňuje. Tento postup je obtiažny a aj časovo náročný. Využíva sa na miestach, kde nie je iná možnosť prístupu napr. nosníky pod stropnou konštrukciou, prístup k spodným častiam profilov rôznych konštrukcii, na konštrukciách, kde nie je možný presun preliezaním atd…
- vertikálno – horizontálny prístup „lezením“ – pri lezení sa využívajú konštrukčné, prípadne prírodné prvky, na postup pri ktorých musí byť možnosť zaistenia. táto technika sa využíva pri pohybe po rebríkoch, stožiaroch, rôznych konštrukciách, skalných stenách atd..
- kombinovaný prístup
Aká je cena prác vo výškach?
Záleží od druhu a náročnosti vykonávaných prác. Bezplatne vám ponúkneme konzultácie a vypracujeme cenovú ponuku, pri ktorej sa dajú uplatniť množstevné zľavy alebo zľavy za dlhodobú spoluprácu.
Orientačná cena začína už od 11,50 EUR/hod, v cene je zahrnuté technické vybavenie, náročnosť prác a riziká s tým spojené.
Kde všade práce vo výškach vykonávate?
Najviac vykonávame prác vo výškach v Trnave a v Bratislave, respektíve na západnom Slovensku, ale nie je pre nás problém prísť kamkoľvek na Slovensku alebo aj mimo územia SR napr. Rakúsko, Česko …
Aké druhy výškových prác vykonávate?
Naším hlavným odvetvím je montáž a lepenie veľkoplošných reklám, ale máme široký záber pôsobnosti:
- Montáž, výmena a lepenie veľkoplošných reklám
- Montážne, konštrukčné a demontážne práce vo výškach
- Umývanie presklenných plôch a okien na výškových budovách
- Klampiarske a pokrývačské práce vo výškach
- Orez a pílenie stromov s použití horolezeckej techniky
- Čistiace, maliarske a natieračské práce vo výškach
- Odpratávanie snehu zo striech
Kedy je potrebné žiadať o súhlas na výrub dreviny:
- na stromy s obvodom kmeňa nad 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou a krovité porasty s výmerou nad 10 m2
- na ovocné dreviny, ak sa výsadba nových ovocných drevín neuskutoční do šiestich mesiacov odo dňa výrubu
- na stromy s obvodom kmeňa nad 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak ide o strom rastúci v súkromnej záhrade alebo záhradkárskej osadev
- každom prípade, ak sa drevina nachádza na verejnej zeleni alebo na cintoríne